جزوه کل درس های پایه ها

رسیدن امتحنات خرداد ماه را به دانش آموزان تبریک میگوئیم
مقاله محیط زیست یکشنبه 1392/02/15 3:38 بعد از ظهر
کلاغ‌ها را دست‌کم نگیرید!

ظاهر ترسناک کلاغ‌ها همیشه سرآغاز شکل‌گیری افسانه‌های زیادی بوده است. بسیاری از مردم کلاغ‌ها را شوم و سمبل مرگ می‌دانند. شاید حتی شنیدن صدای آنها نیز تاثیر مطلوبی بر شنونده باقی نگذارد، اما ناگفته‌های زیادی درباره آنها وجود دارد.

علمی و آموزشی محیط زیست پرندگان کلاغ‌

مقابله با معضل بزرگ زباله‌های پلاستیکی

مواد پلاستیکی با توجه به قابلیت‌های فراوان و همچنین ارزانقیمت بودنشان، به شکل‌های مختلف در زندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما پلاستیک‌ فسادناپذیر است و بنابراین تعجبی ندارد اگر زباله‌های پلاستیکی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین معضلات زیست‌محیطی در دنیای امروز شناخته شود.

علمی و آموزشی محیط زیست زباله زباله‌پلاستیکی

صاعقه چه می‌کند؟

اغلب ساکنان مناطق مختلف برحسب نور و صدا روی صاعقه اسم‌های جالب و مختلفی گذاشته‌اند. شیرازی‌ها به این پدیده غره تراق گویند، تهرانی‌ها رعد و برق، افغانی‌ها تانا و اروپاییان تندر صدایش می‌کنند، اما تندر چگونه به‌وجود می‌آید؟ هنگام بروز بادهای بزرگ، ابرها باردار می‌شود.

علمی و آموزشی محیط زیست صاعقه

از شمالگان تا جنوبگان

بیش از یکصد سال پیش سفر به قطب شمال یا جنوب، رویایی دست‌نیافتنی به نظر می‌آمد اما امروزه این سرزمین‌های بکر و وحشی به جولانگاه دانشمندان و این اواخر کاشفان نفت تبدیل شده ‌است و به واسطه دخالت‌های انسانی دیگر از شرایط بکر اولیه در آنها تقریبا اثری باقی نمانده است.

علمی و آموزشی محیط زیست آب‌ها قطب‎شمال قطب‎جنوب

قتل‌عام پستانداران توسط گربه‌ها

مطالعات جدید نشان می‌دهد که عامل اصلی مرگ و میر پرندگان و پستانداران، گربه‌های ولگرد هستند. «موسسه زیست‌شناسی حفاظت اسمیت‌سونیان» و «سرویس ماهی و حیات‌وحش آمریکا»، بازنگری جدیدی را در ژانویه ۲۰۱۳ انجام داده‌اند که نشان می‌دهد میزان مرگ و میر پرندگان و پستانداران ناشی از گربه‌های ولگرد بسیار بالاتر از نسبت گزارش شده پیش از این است.

علمی و آموزشی محیط زیست حیوانات گربه

زیست‌سوخت‌ها، آلودگی را می‌بلعند

حجم زیادی از لجن سبزرنگ هر روزه با جذب نور خورشید و نیز دی‌اکسیدکربن تولیدی توسط کارخانه‌ای که در نزدیکی آن قرار دارد بسرعت رشد می‌کند. هر روز کارگران بخشی از این لجن را برمی‌دارند تا از آن نفت استخراج کنند. در واقع کاری که زمین ظرف ۴۰۰ میلیون سال انجام می‌دهد، در این ناحیه از کشور اسپانیا تنها ظرف چند روز به انجام می‌رسد.

علمی و آموزشی محیط زیست آلودگی هوا آلودگی‌هوا

توانمند سازی و جلب مشارکت جوامع محلی حاشیه تالاب

از آنجایی که محور اصلی این مطالعه، تدوین برنامه مدیریت تالاب ها بوده و در کنار آن بعنوان سنجش اثربخشی این فعالیت، میزان افزایش آگاهی های عمومی در سطح جوامع محلی نسبت به ارزش های تالاب و نیز ساختار مدیریتی آن مورد ارزیابی قرار گرفته است.

علمی و آموزشی محیط زیست محیط زیست ـ تحقیق و پژوهش

سردتر از زمهریر

هر سال با آغاز فصل سرما در گزارش‌های هواشناسی از دماهای پایین‌تر از صفر درجه سلسیوس صحبت می‌شود و شنوندگان را به یاد یخبندان دوباره معابر عمومی و سوز و سرمای بی رحم صبحگاهی می‌اندازد.

علمی و آموزشی محیط زیست هواشناسی

آلودگی هوا، دستگاه تصفیه هوا و بلاتکلیفی

جایی که امکان دارد روزی به خاطر نفس کشیدن بمیریم. همه ساله حدود سه میلیون نفر در جهان بر اثر آلودگی هوا جانشان را از دست می‌دهند و این رقم در بعضی کشورها حتی از آمار مرگ و میر ناشی از سوانح رانندگی نیز پیشی می‌گیرد.

علمی و آموزشی محیط زیست آلودگی هوا آلودگی‌هوا

مهم‌ترین مناطق حفاظت شده ایران

ذخیره‌گاه منطقه حفاظت شده، شامل محیط‌های آبی یا خشکی است که معرف یک یا چند ویژگی زیر باشد: اول؛ نمونه‌ای معرف از بیوم‌های (بیوم: اکوسیستم کلان) طبیعی باشد. دوم؛ دارای اجتماعات منحصر‌به‌فرد یا مناطقی که دارای سیما یا ویژگی استثنایی باشد.

علمی و آموزشی محیط زیست حفظ محیط زیست محیط‌زیست

نوشته شده توسط اذرخش  | لینک ثابت | نظر بدهید