تبلیغات
جزوه کل درس های پایه ها - درباره ماهی ها

جزوه کل درس های پایه ها

رسیدن امتحنات خرداد ماه را به دانش آموزان تبریک میگوئیم
همه چیز درباره ی ماهی ها

تیلا پیا . موزامبیک:

ماهی تیلاپیا یا همون موزامبیک از خانواده ماهییان سیچلاید بوده و نگهدارنده تخم و نوزادان خود می باشد. این ماهی رنگ زیبا و چشم زننده ای نداره اما با این وجود باز هم طرفدارانی داره که این نوع ماهی را پرورش می دهند. ماهی موزامبیک دارای رنگ خاکستری و نوعی دیگر به رنگ نارنجی می باشد اما خاکستری بودن ماهی بر دو نوع است و ماهی ماده دارای رنگی خاکستری و روشن می باشد ولی جنس نر به رنگ سیاه و دارای رنگی قرمز بر نوک باله هایش می باشد. این ماهی دارای سر و دهانی بزرگ نسبت به بدنش می باشد که کمی ماهی را خشن و زشت نشان می دهد.

ماهی موزامبیک میشه گفت که همه چیز خوار است و هر نوع غذایی را می خورد و حتی می توان آن را با خرده نان نیز تغذیه داد و بهتر است که بیشتر از غذاهای مخصوص ماهی استفاده نمایید تا مشکلی از لحاظ تغذیه پیش نیاید و همیشه ماهییانی سر حال و شادابی داشته باشید.

ماهی موزامبیک برای تولید مثل مجبور به کندن گودالی است تا داخلش تخم ریزی نماید واسه همین دارای دهانی بزرگ است و از دلایل بسیار مهمی برای این دهان بزرگ این است که ماهی بعد از تخم ریزی بطور غریزی تخم و نوزادان را برای یک دوره تقریبا" طولانی داخل دهانش پرورش میدهد. یکی از کارهای ماهی موزامبیک که باعث ناراحتی پرورش دهنده اش می شود کندن گودالهایی است که موقع تولید مثل ماهی نر برای جلب توجه ماده ها و محل تخم ریزی می کند می باشد که دکوراسیون آکواریوم را به هم می زند. برای این منظور شما می توانید با قرار دادن کاسه کوچکی داخل آب ماهی را فریب دهید و ماهی فکر کند که گودالی آماده است و فقط داخلش را تمیز کرده و دکوراسیون  آکواریوم را به هم نزند.

تشخیص نر و ماده:

ماهی نر:

1: دارای لبهای کلفتری است.

2: دارای رنگی تیره با نواری قرمز رنگ در انتهای باله پشتی و دمی و شکمی است.

3:دارای لوله مخرجی باریک و نوک داریست.

ماهی ماده:

1: دارای لبهای باریکتر از نرهاست.

2: دارای رنگی روشنتر و ساده تر از نرهاست.

3: دارای لوله تخمی بزرگتر و سر گردی است.

تکثیر موزامبیک:

برای تکثیر ابتدا باید آکواریومی را انتخاب کنید که داخلش را فقط با ماسه پوشانده اید و اگه مایل به کندن گودال توسط ماهی نر بودید باید عمق ماسه ها را کمتر در نظر بگیرید ( 2/3 سانتیمتر ) تا ماهی نر راحتر بتونه به کف آکواریوم برسد و اگر هم مایل به کندن گودال نبودید می توانید از کاسه استفاده نمایید. سپس ماهیهای نر و ماده را به محل مورد نظر رها کنید. دمای آب را بطور ثابت ( هم موقع جفتگیری و پرورش نوزادان ) روی 28 درجه سانتیگراد نگهدارید.

 ماهی نر همواره بالای گودال ایستاده و داخل آن را تمیز می کند ( حتی اگه تکه کوچکی از غذا یا فوضولات ماهی هم داخل گودال افتاده باشد آن را با دهانش برداشته و کمی دورتر از گودال به بیرون می اندازد ). بعد از چند روز ماهی ماده به طرف گودالی که ماهی نر آن را برای تخم ریزی آماده ساخته می آید و اگر از گودال راضی بود خود نیز به تمیز کردن آن مشغول می شود ولی اما اگه راضی نبود باز هم توجهی به ماهی نر و گودالش نمی دهد و از محل دور می شود ( و ماهی نر هر چه بیشتر گودال را کنده و آن را تمیز می نماید تا ماده را به خودش جلب کند ).

با پسندیدن ماهی ماده و راضی بودنش هر دو بطور مرتب داخل گودال را تمیز می کنند تا برای تخم ریزی آماده سازند. موقع تخم ریزی لوله مخرجی هر دو ماهی به طرف بیرون می آید ( برجسته تر می شود ) که لوله مخرجی ماهی نر و ماده همانند ماهیهای دیگر به ترتیب کوچک و نوک دار و بزرگتر و سر گرد می باشد. تخم ریزی با رقص خاصی شروع می شود و ماهی ماده به کف گودال رفته و لوله مخرجیش را به کف گودال می مالد تا تخمها را بر روی سطحی صاف بریزد ( ممکن است که برای 3 الی 4 بار هیچ تخمی نریزند ولی بعد از چندین بار مالیدن لوله تخمی خود به محل تخم ریزی شروع به تخم ریزی اصلی می نمایند ) با هر بار تخم ریزی توسط ماهی ماده. بلافاصله ماهی نر اسپرم خود را بر روی تخمها می پاشد تا باربر نمایدشان سپس ماهی ماده برگشته و همه تخمها را می بلعد و به نظر می آید که همه تخمها را می خورد ولی اینطور نیست بلکه ماهی ماده تخمها را داخل دهانش نگه می دارد. ( اما اگه جنس نر این عمل را انجام دهد بدانید که تخمها را  بعنوان غذا خورده و دیگه بیرون نمی اندازد )

 همینطور به تخم ریزی و برداشتن آنها ادامه می دهند تا اینکه تخم ریزی تمام شده و دیگر ماهی ماده تخمی نریزد در این موقع است که باید ماهی نر را از محل دور ساخته و در آکواریومی مجزا نگهداری نمایید چون باعث آزار و اذیت  ماهی ماده شده و نوزادان را نیز خواهد خورد و ممکن است که بقدری ماهی ماده را ناراحت و عصبی کند که ماهی ماده همه تخم ها را بخورد.

ماهی ماده طی مدت مراقبت از تخمها هیچ غذایی نخواهد خورد بنابراین شما نیز هیچ غذایی به ماهی ندهید و آب آکواریوم را کثیف نسازید. بعد از گذشت مدتی با دمای ثابت روزی مشاهده خواهید کرد که توده بزرگی دور ماهی ماده را گرفته و اگه جلوتر بروید می بینید که نوزادان از تخمهایشان بیرون آمده و کنار ماهی ماده شنا می کنند.

نوزادان به هنگام احساس خطر به طرف دهانش بسرعت شنا می کنند تا ماهی مادر دهانش را باز نماید و آنها به مخفی گاه خود پناه ببرند ماهی مادر نیز دهانش را باز نموده و تمامی نوزادان را داخل دهانش پناه می دهد حتی اگر تعدادی از نوزادان را هم که بطور مادر زادی غیر عادی ( فلج ) به دنیا آمده اند. با صبر و حوصله  آنها را از روی سنگهای کف آکواریوم جمع می کند و داخل دهانش پناه می دهد.

نوزادان را با لارو آرتمیا تغذیه نمایید و اگر بتوانید که بهتر تغذیشان دهید و آنها را گرسنه نگه ندارید اینو مطمئن باشید که همه نوزادان بزرگ خواهند شد و هیچ کدام نخواهد مرد.

بعد از گذشت مدتی و با بزرگ شدن نوزادان دیگر ماهی مادر قادر به نگهداری و جا دادن نوزادان داخل دهانش نیست و دیگر هیچ کدام از نوزادان را به داخل دهانش راه نمی دهد و نوزادان نیز کم کم با این مسئله کنار می آیند. اگر خواستین می توانید ماهی مادر را تا بزرگ شدن و بالغ شدن نوزادان با آنها نگهداری نمایید ولی نه اگر قصد تخم ریزی مجدد را دارید ماهی ماده را باز هم در آکواریومی مجزا نگهداری نمایید ( اما این را به خاطر داشته باشید که قبل از آن ماهی ماده را خوب تغذیه اش دهید ).

« امید وارم که در زمینه تکثیر ماهیها موفق باشید »

طول عمر

اسکار ماهی حدود 60 سال پیش وارد بازار شد. این ماهی اگر در زیستگاه طبیعی خودش باشد نزدیک به 15 سال عمر می کنند. این ماهی با همنوعان خود و ماهیان بزرگتر از خودش همزیستی دارد.

زیستگاه و نگهداری

این ماهی در آب شیرین زندگی می کند و اگر در زیستگاه طبیعی خودش باشد برخا به 35 سانتی متر هم افزایش طول می دهد. ولی در محیطی محدود و بسته نظیر آکواریوم نهایتا تا 25 سانتی متر رشد می کند. دمای مورد نیاز برای نگهداری اسکار ماهی 23 الی 28 سانتیگراد است. دمای بیش از 28 سانتیگراد موجب جلوگیری از تخم ریزی اسکار می شود. برای نگهداری اسکار ها درجه ای از شوری در آب حیاتی می باشد و باعث بالا رفتن سرعت از تخم بیرون آمدن بچه هایش می شود. اسکار ها باید در دمای 23 الی 28 و سختی آب 15-10 درجه - PH= 7.5 نگهداری شوند.

تغذیه

تغذیه اسکارها آسان است.آنها هر چیزی اعم از ماهیهای زنده تا کرمهای خاکی را می خورند. اسکار ها کسی را که به آنها غذا می دهد را به خاطر می سپارند و بهترین غذا برای اسکار های مولد غذاهای زنده شامل ماهی های رودخانه ای و بچه غورباغه ها و آبزیان بزرگ هستند. اسکار ها هر روز یک بار باید سیر بشوند.

تولید مثل

اسکار ها برای تولید مثل باید به سن 18 ماهگی برسند و اندازه آنها حداقل 15 الی 20 سانتیمتر شده باشد. یکی از علائمی که نشان دهنده نزدیک بودن فصل تخم ریزی اسکار ها این است که در مکان (معمولا میان تخته سنگها) تخم ریزی شروع به تمیز کردن و ایجاد حفره می کنند. چه نر و چه ماده از فرزندان خود به طور یکسان مراقبت می کنند و شرایط زیستی را برای فرزندان خود آسان می کنند. خروج نوزادان اسکار از تخم معمولا 4 روز به طول می انجامد. اسکار بیشتر دوست دارد در کف و روی سطحی صاف بریزد تخم های اسکار چسبندگی دارند و به شکل گرد و قهوه ایرنگ بوده و به اندازه یک عدد ماش هستند. سختی آب برای تخم ها باید بین 5 تا 8 ph باشد و دمای مناسب برای تخم ها 28 درجه سانتیگراد.

تخم ریزی

ماهی ماده با لرزش های مخصوصی به سطح محل تخم ریزی نزدیک می شود و تخم ریزی را شروع می کند و بصورت یک خط ردیفی از ابتدا تا انتهای محل تخم ریزی را بصورت یک خط ردیفی تخم ریزی می کند و چون تخم ها چسبنده هستند به سنگ می چسبند. بعد از اتمام تخمریزی ماهی ها شل و بی حال و بصورت مورب و کج در کنار همدیگر آرام می گیرند. در این حالت سطح آب آکواریوم کف زده است و رنگ آب به دلیل تجزیه اسپرم نرها شیری رنگ شده است.

مشخصات

اسکار ماهی پر اشتهائی است و با دهان بزرگش قدرت دارد ماهیان بزگتر از دهانش را بگیرد و آرام آرام ببلعد. اسکار ماهی شکار هایش را از سر می بلعد. راه تشخیص جنسیت اسکار به این ترتیب است که ماهی نر اسکار با مشخصات نوک لوله اسپرم شبیه به نوک قلم نی و قوز روی سر بلندتری دارد و لبهای ضخیم و پهن تر و چانه بزرگتری نسبت به ماده دارد. و جنس ماده اسکار ماهی نوک لوله تخمدان شبیه تخم با لبه گرد و قوز روی سر کوتاه تر و لبهای باریکتر و نازکتر و دهان کوچک تر از جنس نر دارد.

اسکار سلطنتی

اسکار سلطنتی با ابهت ترین جذاب ترین و پرطرفدار ترین نوع از اسکار ماهی ها است.

ماهی گورامی انواع مختلف دارد که همگی به یک شکل تکثیر می شوند و همگی سازنده حباب برای نگهداری تخم هستند. ماهیهای گورامی ماهیهای بسیار زیبایی هستند که برای زیباتر جلوه دادن آکواریوم میشه از آنها استفاده کرد . گورامیها دارای بدنی نسبتا" پهن و باله هایی دراز و دو شاخک بسیار نازک و دراز دارند که همانند مورچه ها از آنها به جای چشم دوم برای شناسایی اجسام و دیگر چیزهای موجود در محیط زندگیشان استفاده می کنند.

شما می توانید چندین گورامی را اعم از نر و ماده بر خلاف ماهی فایتر ( که به یک صورت تکثیر می شوند ) در یک آکواریوم نگهداری کنید و نرها هیچ آسیبی به یکدیگر نمی رسانند و به صورت گروهی زندگی می کنند که در نتیجه می توانید به خاطر رنگهای زیبای که جنس نرهای این ماهی دارد چندین جنس نر را از لحاظ تنوع رنگی که دارند در یک آکواریوم نگهداری کنید و منظره آکواریوم خود را جالبتر و زیباتر سازید.

ماهیهای گورامی را می توان با غذاهای ریزی چون کرم خونی ، بیومار ، لارو آرتمیا و غذاهای دیگر تغذیه نمایید فقط این ماهی را با ماهیهای ریز در یک مکان نگهداری نکنید چون می توانند به آنها آسیب برسانند و آنها را بعنوان غذایی زنده تغذیه نمایند.

انواع گورامیها عبارتند از:

1: گورامی عسلی

2: گورامی بوسه زن

3: گورامی زرد

4: گورامی دارف کوتوله

5: گورامی بهشتی

6: گورامی پرل

7: گورامی آبی                                                                                                                              

۸: گورامی کاذبی 

9: گورامی دو خال

10: گورامی شکلاتی

اما ماهی دیگر هم که همانند گورامیها سازنده حباب هوا هست عبارتند از:                           

1: ماهی فایتر ( بتا )                                                                                                                   

تشخیص جنسیت :

جنس نر :

1: دارای باله پشتی نوک تیزی است.

2: دارای رنگ آمیزی زیباتری از ماده هاست.

3: دارای بدنی دراز و کشیده و لاغری نسبت به ماده هاست.

جنس ماده :

1: نوک باله پشتی جنس ماده گرد است.

2: رنگی ساده تر از نرها دارد.

3: دارای بدنی گرد و چاقی است.

تکثیر گورامیها :

« چنانچه که گفتیم همه گورامیها به یک شکل تکثیر می شوند و آن هم به وسیله کیسه پلاستیکی بر سطح آب و ساختن حباب توسط جنس نر می باشد »

در ابتدا باید گورامیهای نر و ماده را قبل از تخمریزی به مدت 12 تا 15 روز بطور جداگانه نگهداری نمایید تا علاوه بر علاقه و میل بیشتر برای جفتگیری تعداد تخم زیادتری بموقع تخم ریزی ماهی ماده رها سازد.

ماهی نر را در یک آکواریومی که دارای گیاه و بدون کف پوش ماسه ایست ( و در صورت بزرگ بودن آکواریوم می توان از کف پوش ماسه ای هم استفاده نمود ) نگهداری می کنیم و همچنین بر سطح خارخی آب یک کیسه پلاستیکی ( کیسه فریزر ) انداخته و از یک شیلنک هوا نیز برای هوادهی به آب استفاده می کنیم و در این میان برای تغذیه نوزادانی که به دنیا خواهند آمد یک ظرفی را پر از آب نموده و در محلی که نور مستقیم خورشید به آنجا می تابد قرار می دهیم ( که در پائین بیشتر به این موضوع اشاره کرده ایم )، بعد از گذشت 3 تا 5 روز ماهی نر زیر کیسه پلاستیکی را پر از هوا می کند. همچنین از ریشه و برگ گیاهان و همچنین از گیاهان شتاور چون شیویدی برای تزئین لانه ( و برای گیر دادن لارو هایش به آنها و نگهداشتن خود بر روی ریشه و برگ گیاهان آنها را در لانه اش جمع می کند ) و میشه گفت که زیباترین و جالبترین قسمت از لانه سازی ماهی گورامی همین جمع آوری ریشه و گیاهان شناور داخل آب است که همانند یک پرنده آنها را در دهانش گرفته و به طرف لانه اش می برد. بعد از اتمام کار لانه سازی و گذشت 15 روز در این موقع هست که ماهی ماده را باید به این مکان انتقال داد. ماهی نر با دیدن ماهی ماده شروع به تحرک بیشتری می کند و گاه ماهی ماده را دنبال کرده و یا سعی در کشاندن آن به طرف لانه اش می باشد ماهی ماده هم که تازه به این محیط آمده و با دیدن لانه و جنس نر شروع به ساختن تخم در داخل شکمش می کند که بعد از اتمام این عمل ( کار تخم سازی و آماده شدن ماهی ماده برای تخم ریزی ). کم کم ماهی ماده به طرف لانه آمده و ماهی نر هم با دیدن آن شروع به چرخیدن به دور ماهی ماده می نماید که بصورت دایره وار به دور ماهی ماده می چرخد و سپس کمی خود را خم کرده و سعی در گرفتن ماهی ماده در آغوشش می کند و با راضی بودن ماهی ماده برای تخم ریزی ماهی ماده خود را شل و ول نگه می دارد تا جنس نر بتواند آن را راحتر خم کرده و شروع به تخم ریزی نماید. و بعد از خم کردن ماهی ماده هر دو ماهی به شکلی قرار می گیرند که لوله های مخرجی هر دو در یک جا قرار می گیرد و با تخم ریزی جنس ماده ماهی نر هم آنها را بارور می سازد و بعد از آن جنس ماده را رها و به طرف تخم ها می رود و آنها را با دهانش جمع کرده و لابه لای حبابهای لانه اش قرار می دهد و بعد از اتمام کار تخم ریزی ماهی ماده را به آرامی از آکواریوم تکثیر جدا می سازیم و جنس نر را با تخمها تنها می گذاریم تا از تخمها و نوزادان برای مدت کوتاهی ( تقریبا" 2 تا 4 روز ) نگهداری کند. و بعد از گذشت 24 ساعت تخمها تبدیل به لارو می شوند که به شکل «  و » هستند و بسیار ریز که به سختی دیده می شوند، حال شما در فکرغذا برای این لاروهای بسیار ریز هستید پس به شما توصیه می کنم که اصلا" نگران این موضوع نباشید چون آنها را باید به جای لارو آرتمیا با غذاهایی که در پائین شرح داده ایم تغذیه نمایید.

1: زرده تخم مرغ

2: برگ کاهو

3: پوست موز خشک شده

4: موجودات تک سلولی یا انفوزوئر

5: آردهای مخصوص

طرز تهیه این غذاها :

1: زرده تخم مرغ را بسته به اندازه آکواریوم  و تعداد نوزادانی که سر از تخم در آورده اند در یک ظرفی  با  آب حل کرده و داخل آب نوزادان بریزید.

2: برگ کاهو را بر روی آب آکواریوم نوزادان بیندازید و بدین ترتیب  جانوران میکروسکپی  ( موجودات تک سلولی ) مورد نیاز تقویت می شوند چون کاهو باعث ایجاد موجودات تاژکدار می شود که غذای خوبی و همچنین اولین غذا برای نوزادان خواهد بود ( کاهو را هم به صورت تازه و یا بصورت خشک و پودر شده می توان مورد استفاده قرار داد ).

3: پوست موز را بعد از خشک شدن خرد کرده و به صورت پودر در می آوریم سپس  آن را بر روی سطح خارجی آب لارو ماهیها می ریزیم چون پوست موز خشک شده هم همان کار کاهو را انجام می دهد.

4: برای تهیه انفوزوئرها کافیه یک ظرف شیشه ای را پر از آب کرده و در قسمتی از پنجره که نور مستقیم خورشید به آنجا زیاد می تابد ( حدود 6 تا 9 ساعت ) قرار دهید و بعد از جلبک بستن جداره های شیشه و به رنگ سبز در آمدن آب هر روز مقداری از این آب را به داخل آکواریوم نوزادان بریزید تا موجودات ریز تک سلولی را شکار کرده و بخورند « برای تهیه این آب باید این کار را یکی دو هفته قبل از تخم ریزی ماهیها انجام دهید.

5: آردهای مخصوص برای تغذیه لارو ماهیهایی را که قادر به خوردن آرتمیا نیستند می توانید از مغازه ها تهیه نمایید و در صورت نبود می توانید به روشهای بالا خودتان غذای لاروها را تهیه نمایید.

« بیشتر افراد برای تغذیه لارو ماهیها از خانواده ماهیهای حباب ساز از روش چهارم ( موجودات تک سلولی یا انفوزوئر ها ) استفاده می کنند »

حالا که با غذاهای لاروها آشنا شدید بر می گردیم به نحوه پرورش لاروها که بصورت کاملا" دقیق در پائین شرح داده ایم.

مراحل پرورش تخمها و نوزادان :      

 روز اول : ماهیها تخم ریزی نموده اند و همچنین ماهی ماده را جدا ساختیم.

روز دوم : نوزادان به دنیا آمده اند و داخل حبابها هستند و دارای یک دم و بدنی گرد هستند و به سختی دیده می شوند ( همچنین اگر ماهی ماده در آکواریوم تکثیر بود می توانید در روز دوم هم جدا کنید).

روز سوم : لارو ماهیها قادر به شنا کردن می باشند.

روز چهارم : ماهی نر راهم باید از آکواریوم نوزادان جدا کنید و همچنین اولین غذای لاروها را که در بالا به آنها اشاره نمودیوم به لارو گورامیها باید بدهید.

روز پنجم : نوزادان به راحتی قادر به شنا و تغذیه می باشند.

روز ششم : نوزادان همچنان با موجودات تک سلولی تغذیه می شوند.

روز هفتم : مقدار بسیار کمی آرتمیای تازه به همراه موجودات تک سلولی به لاروها داده شود.

روز دهم و یا یازدهم : می توان نوزادان را کاملا" با آرتمیای تازه تغذیه داد.

 همچنین ماهیهای مولد از این خانواده را می توانید بعد از گذشت 10 روز از تخم ریزی قبلی باز هم تکثیر نمایید اما قبل از این کار باید خوب تغذیه شان دهید تا توانایی تخم ریزی دوباره را داشته باشند. 

گیاهان آکواریومی نیز همانند ماهیها جزو واجبات یک آکواریوم هست. اما این را هم بگم که می توان آکواریومی بدون گیاه نیز داشت اما اگه بدانید که گیاهان آبزی در زندگی ماهیان چه نقشی دارد حتمآ در آکواریومتان از گیاه نیز استفاده می کنید.

بعضی از افراد هستند که دوستدار ماهیهایی از خانواده زبراها و گوشتخوارها هستند و برای دکوراسیون آکواریومشان نمی توانند از گیاهان آبزی استفاده نمایند و به جای آن از تخته سنگهای بزرگ و گیاهان مصنوعی استفاده می کنند ( چون چنین ماهیهایی همه گیاهان را می خورند ).

ولی افرادی نیز هستند که به جای ماهیهای گوشتخوار و خشن از ماهیهایی چون زنده زاها و دیگر ماهیهای کوچک ( ساکت و صلح طلب ) برای نگهداری استفاده می کنند و برای دکوراسیون تنگ این قبیل ماهیها می توان از گیاهان زیبا و سرسبزی استفاده کرد که زیبایی زیادی به آکواریوم می بخشد.

نقش گیاهان در آکواریوم:

گیاهان در آکواریوم و یا در رودخانه ها و دریاچه ها همانند درختان و گیاهان روی خشکی عمل می کنند و دی اکسید موجود در آب را که توسط ماهیها تولید شده را گرفته و به جای آن اکسیژن مورد نیاز برای ماهیها و دیگر جانداران آبی را تولید می نمایند و علاوه بر آن خاصیت شفاف کردن آب را هم دارند ( گیاهان با برگهای و ریشه هایشان تمام مواد ریز معلق در آب را جذب کرده و به شفافی آب کمک می کنند ) . و همچنین مخفیگاه بسیار مناسبی برای نوزادان به شمار می آید و از همه مهمتر اینکه ماهیهای بزرگتر نیز برای تخمریزی  از برگ و ساقه گیاهان استفاده می کنند ( در واقع گیاهان برای افرادی که در کار تکثیر هستند بسیار مفیده ).

کاشت و نگهداری:

برای کاشت گیاهان باید توجه داشته باشید که گیاهانتان را مانند گیاهان خانگی در داخل گلدانهای کوچک ( به تناسب آکواریوم ) بکارید و این را هم حتما" به خاطر داشته باشید که ته گلدانتان باید دارای سوراخ کوچکی باشد در غیر این صورت گیاهتان هم رشدش کم می باشد و هم اینکه طی زمان بسیار کمی فاسد شده و از بین می رود.

اما برای رشد هر چه بهتر گیاهانمان باید چکار کنیم ؟ در باغچه و گلدانها برای رشد بهتر گیاهانمان از کودهای شیمیایی و حیوانی استفاده می کنیم اما باید در آکواریوم چکار کنیم. برای گیاهان آکواریومی دادن کود لزومی نداره چون گیاهان آکواریومی کود مورد نیازشان را از مدفوع و پسماند شاخه و برگ گیاهان پوسیده بدست می آورند و آب آکواریوم به عنوان یک کود مایع برای گیاهان آبزی و دیگر گیاهان اعم از گیاهان باغچه و گلدان و حتی درختان بشمار می رود ولی عزیزانی نیز هستند که می خواهند آکواریومی پر از گیاه داشته باشند و برای این گروه از افراد هم توصیه می کنم که از کودهای مخصوص گیاهان آبزی استفاده نمایند. این کود به دو صورت در بازار یافت می شود که بعضی از آنها به صورت مایع می باشد و باید به آب آکواریوم اضافه شوند و نوع دیگر به شکل قرص می باشد که باید آن را داخل خاک ( ماسه ) گلدان و نزدیک ریشه گیاه قرار دهیم .

ماهی رامیزی:

بارش پروانه ای یا همون رامیزی از خانواده ماهییان سیچلاید بوده و نگهدارنده تخم و نوزادان خود می باشند. از ویژهگیهای زیبای این ماهی رنگ آنهاست که بسیار زیبا و چشم زننده است. همچنین باله پشتی این ماهی که در ابتدای آن 2 تا 3 بالچه کوچک و به رنگ سیاه و بلندتر از بقیه زیبایی خاصی به ماهی بخشیده و همچنین وجود دانه های رنگی روشن که به رنگ آبی آسمانی است بر روی باله هایش در زیر نور چراغ باله های ماهی را از بقیه فضا متمایز می سازد و از همه مهمتر خال سیاه بزرگ و خطی که از روی چشماش عبور کرده می باشد.

رامیزیها را می توان با ماهیهای دیگه نیز نگهداری نمود اما توجه کنید که ماهیهای دیگه هم اندازه با رامیزی انتخاب شوند تا آسیبی به آنها نرسانند همچنین می توان با غذاهایی چون آرتمیا و بیومار و کرم خونی و غذاهای دیگه تغذیه نمودشان.

تشخیص نر و ماده: 

ماهی نر:

1: دارای رنگی ساده است.

2: شکم ماهی نر هم رنگ بدنش بوده و کمی متمایل به رنگ سفید است.

3: دارای باله های پشتی و شکمی و همچنین شاخکهای بلند و کشیده ای است.

4: زیاد فعالیت نکرده و بیشتر گوشه نشین است.

5: ماهی نر دارای لوله مخرجی نوک تیز و کوچکی است.

ماهی ماده:

1: دارای رنگی زیبا و تیره است ( پر رنگتر از جنس نر ).

2: شکم ماهی ماده به رنگ قرمز می باشد.

3: دارای باله های ساده و کوتاهتری نسبت به نرهاست

4: فعالتر بوده و بیشتز جست و خیز می نماید.

5: لوله تخمی ماهی ماده دارای سری گرد و بزرگی نسبت به ماهی نر می باشد.

تکثیر رامیزی:

اول از همه می خوام به شما عزیزان بگم که ماهیهای رامیزی نیز مثل بعضی از ماهیهای مانند ( پرت فیش ها ) تکثیر نمی شوند ( بخاطر اینکه عقیم شده اند ). اما باز هم نهوه تکثیرش را به شما عزیزان می گویم : چون ممکن هست که بطور شانسی جفتی پیدا بشه که تخمهاش باربر بشه.

برای این منظور کافی است که یک جفت ماهی نر و ماده را انتخاب و در آکواریومی کوچک با تزئیناتی که خواهم گفت نگهداری  کنید.

رامیزیها همانند خانواده سیچلاید ها دوست دارند که واسه تکثیر یک گودال کنده و داخل آن تخم ریزی کرده و از نوزادان خود نگهداری نمایند.

برای این کار بهتر است که گودالی را باسنگهای تیره درست کرده و یا از تکه سنگهای صاف و صیقلی استفاده کنید اما اینو به خاطر داشته باشید که از سنگهای سیاه و تیره استفاده کنید همچنین میتونید این اجازه را به ماهی خود بدهید که واسه خودش گودالی را حفر نماید. بعد از این کارها ماهیها را به آکواریوم رها کنید تا با دیدن سنگهای تیره و تنها بودنشان شروع به جفتگیری نمایند ( از نگهداری ماهیهای دیگه داخل آکواریوم تکثیر خودداری نمایید حتی از لجن خوار ) ماهیها بعد از چند روز شروع به جفتگیری می نمایند که ابتدا ماهی ماده گودالی را حفر می کند و یا اگر گودال حاضری باشد داخل آن را تمیز می نماید سپس ماهی نر نیز به داخل گودال می آید و ماهی ماده شروع به رقص جالبی می کنه ( سر خود را به طرف گودال یا محلی که انتخاب کرده می کنه و شروع به جلو و عقب رفتن می کنه و به نظر میرسد که داره محلی را که انتخاب کرده به ماهی نر نشون میده ) بعد از این رقصهای پی در پی ماهی ماده شروع به تمیز کردن داخل گودال یا سنگ می کنه. سپس هردو ماهی داخل گودال رفته ( در این موقع هست که لوله مخرجی هر دو ماهی کمی به طرف بیرون می آید که لوله مخرجی ماهی ماده بزرگتر و دارای سری گرد است و لوله مخرجی ماهی نر کوچکتر و نوک تیزتر می باشد ). ماهی ماده شروع به مالیدن لوله تخمی خود به محل تخم ریزی می نماید که با این عمل تخمهای خود را به تخته سنگ می چسباند و ماهی نر نیز هماهنگ با آن شروع به اسپرم پاشی می نماید.

موقع اتمام تخم ریزی وقت آن رسیده که یکی از ماهیها نگهداری تخمها و نوزادانشان را به عهده بگیرند ( که بیشتر ماهی نر این کار را به عهده می گیرد ) اما بعضی موقع نیز اتفاق می افتد که هر دو ماهی نگهداری را به عهده بگیرنند.

اما موقعی که یکی از ماهیها این مسعولیت را به عهده گرفت شروع به زدن و راندن ماهی دیگه میکنه که باید ماهی دیگه را از محل دور و در محلی مجزا و دور از چشم ماهی نگهدارنده تخمها نگه داشت و خوب تغذیه اش نمود تا برای دوره بعدی کاملا" آماده باشد.

دمای آب آکواریوم تکثیر را روی 28 درجه ثابت نگهداری و از یک حباب هوا نیز برای ایجاد اکسیژن مورد نیاز ماهی مولد استفاده نمایید ماهی مولد شب و روز بالای سر تخمها ایستاده و با باله هایش آب تازه را از روی تخمها عبور میدهد بعد از گذشت 36 ساعت نوزادان از تخم بیرون می آیند که والدین خود آنها را برای شنا و تغذیه راهنمایی می کنند.

همانطور که گفتم ممکن است که هیچ تخمی به نوزاد تبدیل نشود و یا اینکه والدین تخمهای خود را قبل از بیرون آمدن از تخم بخورند که با مشاهده این عمل در دوره بعدی تخم ریزی بعد از تخم ریزی. ماهیها را از تخمهایشان دور سازید و کنار تخمها یک سنگ هوا قرار دهید که شبانه روزی باید کار کند.

نوزادان را بعد از بیرون آمدن از تخم با آرتمیای تازه تغذیه نماییدشان و اگه والدینشان از آنها نگهداری می کنند بهد از مدتی که نوزادان خود توانایی شنا و پیدا کردن غذا را داشتند ( توانایی زندگی مستقل را دارند ) از والدینشان دور کنید چون ممکن است بعد از مدتی به نوزادان آسیب برسانند.

 ماهی دالر

این ماهی به این خاطر سیلور دالر نامیده شده است که  بدن ان بسیار گرد و از پهلو فشرده شده است و معمولا به رنگ نقره ای با ته رنگ  ابی و سبز کمی هست. انها مقداری هم قرمز هستند به خصوص باله ی نزدیک به مقعد درماهی های نر که لبه ی ان قرمز است. در بعضی گونه ها نیز انها نقاطی بر روی دو طرف بدنشان دارند. دالرها از خانواده ی پیرانا هستند و تعداد زیادی از انها منظره ی زیبایی در اکواریوم به وجود می اورد . دالرها بیش از دوازده گونه هستند که از لحاظ ظاهری شبیه هم هستند.

دالر صلح جو انتخاب بسیاری از علاقه مندان اکواریومی است که می خواهند اکواریومی با ماهی های خوبی داشته باشند. اگرچه که این ماهی نسبتا بزرگ می شود و به جای بزرگی نیاز دارد . این ها ماهی های با نشاطی هستند که دوست دارند به صورت تجمعی باشند پس دسته ای انها را نگه دارید. باید حداقل3دالر دریک اکواریوم  با هم باشند.  

  این ماهی در اکواریوم های کم عمق ، با شن های تیره رنگ و گیاهان بسیار و جاهای مخفی متعدد شادتر  هستند. دالرها گیاه خوارند پس از گیاهان خوشمزه استفاده نکنید و از گیاهان پلاستیکی استفاده کنید.

مراقبت و تغذیه

چون که دالرها گیاه خوارند اساسا غذاهای گیاهی مانند کاهو ، شاهی ،اسفناج ، علف هرز و پولک های گیاهی پهن را می خورند. ولی بعد که بزرگ شدند از غذاهای حبه ای نیز می توان استفاده کرد. انها از غذاهای پخته نیز مانند نخود فرنگی پخته و کدو تغذیه می کنند .بعد از تغذیه بهتر است غذای باقی مانده را جمع کنید . البته انها به غذاهای گوشتی مانند کرم خونی و میگو اب شور علاقه مندند 

 مکان زندگی  

دالرها معمولا در گویانا ، غرب امازون و حوزه ی پاراگوئه پیدا می شوند.

اندازه و سن

این ماهی تا 6 اینچ یا 15 سانتی متر رشد می کنند .این ماهی تا بیش از 10 سال زندگی می کند.

رفتار

این ماهی صلح طلب است و برای کلیه ی اکواریوم ها توصیه می شود. ولی به طور کلی با انجل های هم اندازه ی خود و همه ی گونه های کت فیش زندگی مسالمت امیزتری دارد. همچنین دالر های بزرگ می توانند با سیچیلایدها و اسکارها زندگی کنند البته باید به اندازه ی کافی بزرگ باشند تا بتوانند در صورت لزوم فرار کنند.


 شناسایی نر وماده

دالر نر معمولا باله نزدیک مقعد بلندتری دارد و رنگ ان قرمز است.

 مکان شنا

این ماهی معمولا در همه جای آب شنا می کند ولی در میانه ی اب بیشتر شنا می کند.

 وضعیت مناسب آب

سختی آب 15 درجه

5.5 تا 7.5 درجه

دما 24 تا 28 درجه

پرورش و تکثیر

برای تخم ریزی دمای اب باید بین 26 تا 28 باشد . تخم ریزی برای دالرها اسان است . انها باید به صورت تجمعی باشند .بهترین راه این است که 6 تا ماهی را با هم از دوران نوجوانی پرورش داد. در بین گیاهان که روی سطح خاک هستند انها تخم ریزی را انجام می دهند . ماده 2000 تخم ذخیره می کند و بعد از 3 روز بیرون می ریزد . والدین تخم ها را نخواهند خورد و نیازی به جمع انها نیست . ولی اگر ماهی دیگری نیز دارید بهتر است تا تخم ها را جدا کنید . نوزاد های از تخم درامده به خاک می چسبند و از پلانکتون های ریز تغذیه می کنند .

 

 

این ماهیها در آکواریم های درازتر بهتر نگهداری میشوند زیرا با الگوهای طبیعی و محل زندگی آنها مطابقت دارد

.ماهیان بسیار صلح جویی هستند و اگر یکی ازگروه آنهامریض شوند باید فوراً به آکواریم دیگری منتقل شوند زیرا ممکن است هم گروههای دیگر به آنها حمله کنند.سیلور دالرها همزیستی خوبی با سیلورشارک و انواع شارک ها ، گورامی ها و ...دارند.عمدتاً نرها بزرگتر از ماده ها هستند و باله های مخرجی نرها درازتر و نوک تیز است.بدلیل آنکه گیاه خوار هستندهر گیاهی را که شما در تانکتان نگهداری میکنید خواهند خورد. البته میتوانید از گیاهان پلاستیکی در صورت علاقمند بودن برای تزئین آکواریم استفاده کنیدهمچنین میتوانیداز روش زیر که بسیار هم عملی است استفاده کنید بدین صورت که میتوانید از گیاهانی مانند کریپتون و...که مزه ی تلخی دارند استفاده کنید.روشنایی اندک و آکواریمی که ته آن نسبتاً تاریک است برای این ماهی بسیار مناسب است.گونه های مختلفی از این ماهی که دارای خط یا نقطه روی بدن هستند وجود دارد که بعضی اوقات با پیرانا ها اشتباه گرفته می شود.تخم ریزی آنها معمولاً در ساعات اولیه صبح و صبح بین گیاهان کف انجام می شود.ماده ها نزیک کف آکواریم تخم ریزی میکنند و سپس آنها به ته آکواریم می افتند بچه ها تقریباً در مدت سه روز از تخم ها بیرون می آیند وضرورتی در جداکردن والدین از بچه ها وجود ندارد دمای آب باید بین 25 تا 28 و pH آن نیزحدود 6الی7 باشدهمچنین سختی آب باید کمتر از10 درجه باشد.سیلور دالرها می توانند بیش از2000 تخم بگذارند